субота, 11 квітня 2020 р.

3.15. Ведення календарів природи і погоди


ВЕДЕННЯ КАЛЕНДАРІВ ПРИРОДИ І ПОГОДИ
Потреба ведення календарів природи і погоди зумовлюється своєрідністю пізнання закономірностей сезонних змін дошкільниками. Пора року ‒ досить значний проміжок часу. Відсутність різкої межі між порами року створює у дітей неправильні уявлення про деяку постійність навколишнього середовища. Наприклад, наприкінці осені діти часто забувають, що на її початку було тепло, було багато квітів, літали гарні метелики, бджоли, джмелі і т. д. Неправильні уявлення часто бувають пов’язані і з різкими змінами в погоді ‒ раптовими відлигами або похолоданнями.

3.14. Повсякденні прогулянки


ПОВСЯКДЕННІ ПРОГУЛЯНКИ
Повсякденні прогулянки є обов’язковим режимним процесом в дошкільному закладі, який має важливе значення для фізичного, нервово-психічного розвитку дітей. Спеціальні дослідження показали, що у дітей, які в належний час не були на прогулянці, значно знижується оптимальний рівень функціонального стану центральної нервової системи.

3.13. Цільові прогулянки


ЦІЛЬОВІ ПРОГУЛЯНКИ
У зв’язку з обмеженою кількістю занять по ознайомленню з природою і потребою найкраще дізнатися про найближче природне оточення села, міста, закарбувати у пам’яті дітей яскраві картини чудової української природи проводяться цільові прогулянки в природу. Вони інтегруються з пішохідними переходами і можуть проводитися не тільки з пізнавальною, але й з пізнавально-практичною метою (збирання грибів, ягід, насіння дикорослих трав для підгодовування пташок тощо). Відмінність цільових прогулянок від повсякденних полягає у тому, що проводяться вони за межі дитячого садка.

3.12. Навчальні екскурсії


НАВЧАЛЬНІ ЕКСКУРСІЇ
Навчальні екскурсії (поїздка, прогулянка) визначаються в педагогіці як форма і метод навчально-виховної роботи, що дозволяє організовувати спостереження і вивчення різноманітних предметів і явищ у природних умовах.

3.11. Заняття як важлива форма роботи по ознайомленню з природою


ЗАНЯТТЯ ЯК ВАЖЛИВА ФОРМА РОБОТИ
ПО ОЗНАЙОМЛЕННЮ З ПРИРОДОЮ
Різноманітні методи ‒ наочні, практичні, словесні ‒ можуть застосовуватися під час різноманітних форм організації роботи по ознайомленню дошкільників з природою. Такими формами є:
заняття,
навчальні екскурсії,
цільові і повсякденні прогулянки.

3.10. Словесні методи ознайомлення дітей з природою


СЛОВЕСНІ МЕТОДИ ОЗНАЙОМЛЕННЯ ДІТЕЙ З ПРИРОДОЮ
До словесних методів відносяться:
розповідь вихователя,
читання дитячої природознавчої літератури,
бесіди про природу.

3.9. Практичні методи ознайомлення дітей з природою


ПРАКТИЧНІ МЕТОДИ ОЗНАЙОМЛЕННЯ ДІТЕЙ З ПРИРОДОЮ
До основних практичних методів ознайомлення дошкільників з природою відносяться:
праця в природі,
нескладні досліди
використання ігор.

3.8. Наочні методи ознайомлення дітей з природою


НАОЧНІ МЕТОДИ ОЗНАЙОМЛЕННЯ ДІТЕЙ З ПРИРОДОЮ
Завдання програми дитячого садка по ознайомленню з природою здійснюються за допомогою різних методів. Суть методу полягає не тільки в тому, як доносить до дітей навчальні знання педагог, але й у тому, яка діяльність самих дітей. Отже, метод ‒ це спосіб взаємозв’язаної діяльності вихователя і дітей, спрямованої на найкраще засвоєння знань, набуття певних умінь і навичок, розвиток пізнавальної активності, самостійності і творчих можливостей дітей.

3.7. Город на ділянці


ГОРОД НА ДІЛЯНЦІ
З великої кількості рослин, що оточують нас, людина для задоволення своїх потреб використовує близько 120, а серед найчастіше вживаних ‒ лише 12 видів. Саме тому, що ці рослини задовольняють найважливіші потреби людини у продуктах харчування, потрібно ознайомити дітей з ними, формувати у них інтерес і ціннісні орієнтації.

3.6. Ділянка закладу дошкільної освіти


ДІЛЯНКА ЗАКЛАДУ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ
Найближчим природним оточенням, де діти проводять велику кількість часу в дитячому садку, є ділянка. У сучасних архітектурно-проектувальних вирішеннях ділянка розглядається як продовження групової кімнати і подібно до того, як у груповій кімнаті все обладнується для проведення змістовної роботи з дітьми, так і ділянка дитячого садка повинна створювати можливості для успішного ознайомлення з природою.

3.5. Птахи у кутку природи


ПТАХИ У КУТКУ ПРИРОДИ
Рухливість птахів, їхнє яскраве привабливе забарвлення, цікава поведінка, спів ‒ усе це зумовлює великий інтерес до утримання птахів у кутку природи і виховання дбайливого ставлення до них, відповідальності за життя живої істоти.

3.4. Тварини у кутку природи


ТВАРИНИ У КУТКУ ПРИРОДИ
Тварини завдяки своїй рухливостi і цiкавiй поведiнцi викликають у дiтей великий iнтерес. Серед них у кутку природи утримуються як постiйнi, так і тимчасовi мешканцi.

3.3. Кімнатні рослини кутка природи


КІМНАТНІ РОСЛИНИ КУТКА ПРИРОДИ
Кімнатні рослини ‒ постійні мешканці кутка природи. Крім того, вони широко застосовуються в дитячих садках для створення зимових садів, оформлення вестибюлів, сходів тощо.

3.2. Розміщення і обладнання куточка природи


РОЗМІЩЕННЯ І ОБЛАДНАННЯ КУТОЧКА ПРИРОДИ
Куток природи в дитячому садку ‒ важлива умова організації змістовної діяльності дітей, спрямованої на вирішення завдань ознайомлення дітей з природою.

3.1. Завдання ознайомлення дошкільників з природою


ЗАВДАННЯ ОЗНАЙОМЛЕННЯ ДОШКІЛЬНИКІВ З ПРИРОДОЮ
Сучасна методика ознайомлення дошкільників з природою вважає природу важливим фактором всебічного розвитку, а тому процес ознайомлення дошкільників з природою спрямовує на здійснення:
розумового,
морального,
естетичного,
фізичного виховання дошкільників.

Тема 3. Методика ознайомлення дітей з природою


№ теми
Назва теми
3.1
Завдання ознайомлення дошкільників з природою
3.2
Розміщення і обладнання куточка природи
3.3
Кімнатні рослини кутка природи
3.4
Тварини у кутку природи
3.5
Птахи у кутку природи
3.6
Ділянка закладу дошкільної освіти
3.7
Город на ділянці
3.8
Наочні методи ознайомлення дітей з природою
3.9
Практичні методи ознайомлення дітей з природою
3.10
Словесні методи ознайомлення дітей з природою
3.11
Заняття як важлива форма роботи по ознайомленню з природою
3.12
Навчальні екскурсії
3.13
Цільові прогулянки
3.14
Повсякденні прогулянки
3.15
Ведення календарів природи і погоди